Czy grudniowa aura będzie zachęcać do spacerów? Katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec zawsze są warte odwiedzenia, a teraz pojawia się jeszcze dodatkowy powód. „Szlakiem Gawlika” to oryginalna trasa turystyczna, na której znalazły się miejsca utrwalone na obrazach Ewalda Gawlika.

Projekt „Szlakiem Gawlika” połączył trzy obiekty na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: Giszowiec (Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” Filia nr 2), Nikiszowiec (Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta) oraz Galerię Szyb Wilson. Wiążą je historia, ludzie, magia miejsc, jak i to, że promują twórczość nieprofesjonalną. Wspólnym mianownikiem sieci jest Ewald Gawlik, jeden z członków słynnej Grupy Janowskiej, nazywany „śląskim van Goghiem”. Na swoich obrazach często utrwalał te dwa wyjątkowe katowickie osiedla górnicze i tak zrodził się pomysł, by prace wykorzystać jako swoisty przewodnik. Na specjalnie przygotowanych folderach należy połączyć obrazy Mistrza Ewalda z odpowiadającymi im miejscami w Giszowcu i Nikiszowcu. Warto przekonać się, czy świat uwieczniony na płótnach jeszcze istnieje, popatrzeć, co w przestrzeni miasta się zmieniło, a co jednak pozostało takie samo. Oczywiście za udział w zabawie przewidziane są upominki – aby je otrzymać należy zaopatrzyć się w ulotkę-mapkę w siedzibie jednego z organizatorów zabawy i wyruszyć w drogę.

Oficjalne otwarcie trasy „Szlakiem Gawlika” nastąpi w czwartek 10 grudnia o godz. 14.30. w Oddziale Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu (ul. Rymarska 4). Będzie można otrzymać ulotki ze szlakiem i udać się w podróż „Ewaldobusem”, który będzie kursował między Giszowcem a Nikiszowcem. Na zakończenie (godz. 16.00) organizatorzy zapraszają na koncert zespołu „Wiano”. Wstęp wolny.

Miło nam poinformować, iż do listy Członków Klastra dołączyła nowa firma - BA Event Bożena Augustyn.

Witamy serdecznie w imieniu wszystkich Klastrowiczów !

przypominamy Wam serdecznie o możliwości korzystania zarówno ze sprzętu wchodzącego w skład Laboratorium Klastra jak i korzystania z pełni umeblowanego i wyposażonego Biura Klastra. Sprzęt biurowy, który jest do Waszej dyspozycji to 2 laptopy, zestaw komputerowy i urządzenie wielofunkcyjne oraz pozostałe akcesoria np. flipcharty. DSC 0715Zachęcamy do korzystania z biura projektu po uprzedniej rezerwacji pod numerem telefonu 32 271 24 49 wew.14

 

DSC 0717

Pozdrawiamy,

Zespół Klastra

Wspólny projekt Muzeum Energetyki, Tyskiego Browarium
i Muzeum Prasy Śląskiej

Rajd samochodowy i rewolucyjne wynalazki – tak w kilku słowach można opisać wspólny projekt trzech obiektów Szlaku Zabytków Techniki. 14 listopada uczestnicy rajdu będą mogli się ścigać od Pszczyny przez Łaziska po finał w Tychach. Na trasie czekają na nich zadania oraz warsztaty o rewolucyjnych wynalazkach w energetyce, piwowarstwie i słowie drukowanym.

Energia elektryczna rządzi naszym życiem, druk i słowo pisane to podstawa cywilizacji, a złoty trunek to ważny towarzysz naszych spotkań. Czy zadajemy sobie pytanie, jak powstały i kto je wynalazł? Oraz jak i kiedy trafiły na Śląsk? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie warsztatów o rewolucyjnych wynalazkach, które odbędą się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Tyskim Browarium oraz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Warsztaty będą etapami rajdu samochodowego, który połączy te trzy miejsca.

- Pszczyna, Łaziska Górne i Tychy łączy nie tylko nauka i rewolucja przemysłowa, ale także historyczna lokalizacja – mówi Jolanta Pietryja-Smolorz, Prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki, współorganizującego rajd. – Wszystkie trzy znajdują się na tzw. ziemi pszczyńskiej, należącej niegdyś do rodu książąt pszczyńskich, którzy mieli znaczący wpływ na historię naszego regionu. Obecnie wszystkie trzy należą do Szlaku Zabytków Techniki i pod jego patronatem tworzą wspólne projekty.

Rajd i warsztaty odbywają się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zapisy do udziału w rajdzie pod nr tel. 603 155 562
Więcej informacji na stronie www.tyskiebrowarium.pl www.muzeumenergetyki.pl
PROGRAM RAJDU
9.00 rozpoczęcie rajdu, rynek w Pszczynie
9.15 losowanie numerów startowych
9.45 warsztaty w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
11.15 – 12.00 przejazd i zadania na trasie Pszczyna - Łaziska Górne
12.00 – 14.15 warsztaty w Muzeum Energetyki
14.15 – 14.45 przejazd i zadania na trasie Łaziska Górne – Tychy
15.00 warsztaty w Tyskim Browarium
16.30 ogłoszenie wyników

Serdeczne zapraszamy na warsztaty pt.: "Pozytywne doładowanie – tryboelektryzacja…"
 
Na niniejszych warsztatach przekonasz się jak oddziałują na siebie ładunki elektryczne, które zagonimy do pracy, będziesz elektryzować różne przedmioty, poznasz swoje nowe umiejętności przesuwania puszek na odległość, będziemy wytwarzali pioruny, zbudujesz swoje ogniwo elektrochemiczne, którym będziesz mógł się „doładować”, „odkurzymy” wybrane zbiory Muzeum Energetyki na potrzeby warsztatów…
 
Jak chcesz wiedzieć więcej to po prostu przyjdź i zostań "Odkrywcą Fizycznych Fascynacji"
 
Bilety w cenie: 25zł / osoba
 
UWAGA! Warsztaty odbywają się w godzinach 10:00 - 12:00 oraz 12:15 - 14:15. Każda grupa warsztatowa liczyć będzie maksymalnie po 12 osób. Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz przedpłata.
 
Rezerwacje oraz dostępne miejsca na stronie www.muzeumenergetyki.pl

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego