Pobierz obrazki<http://imagecloud24.pl/img/6zewz43e8w/9afffqo5nx/image01452144998.png?sum=80a0c91a65ad8df063bb220eac6dcdc6>; Witamy w czwartek, 7. stycznia. Jesteśmy świeżo po jednej z najważniejszych imprez w ciągu całego roku - za nami 11. edycja Święta Światła w Muzeum Energetyki. Dziękujemy tym, którzy wczoraj nas odwiedzili, a tym, którym się nie udało nas odwiedzić, możemy powiedzieć jedno - żałujcie :)

A już teraz przedstawiamy Wam nadchodzące wydarzenia w Muzeum Energetyki.

15 stycznia (piątek) o godz. 19:00 zapraszamy na kolejny koncert w cyklu "Otwarta Scena". Tym razem na naszej scenie zaprezentują się zespoły TAJNA LISTA oraz COFFEE EXPERIMENT. Bilety - 7zł. Szczegóły znajdą Państwo na Facebook'u. <http://mail.send-email-campaign.eu/c/pqssl6n88v/s04p5mpev5/>;

16 stycznia (sobota) to dzień, kiedy odbędą się podwójnie warsztaty w stałym cyklu "Fizyczne Fascynacje". Zapraszamy bowiem na warsztaty wikliny z papieru (bilet 20zł, warsztaty odbywają się o godz. 10:00) oraz warsztaty z tryboelektryzacji (bilet 25zł, dwie tury 10:00-12:00 oraz 12:15-14:15). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz przedpłata - ilość miejsc ograniczona!

Na zakończenie intensywnego weekendu zapraszamy w niedzielę 17 stycznia na Wieczór kolęd o godz. 16:00. Program kolęd i pastorałek zaprezentują - znana w Łaziskach Lala SUPRYN oraz Agnieszka GANIEK i Mateusz WRÓBEL. Bilety - 7zł.

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniach!
Pozdrawiamy gorąco :)


Odwiedź nas na www.muzeumenergetyki.pl <http://mail.send-email-campaign.eu/c/d4n18tk4vt/s04p5mpev5/>;

Klaster Kultury i Turystyki Przemysłowej, który jest partnerem wydarzenia, serdecznie zaprasza 21 grudnia 2015 roku o godzinie 18.00 na spektakl "NIEMCY 2.0". Więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu: 32 271 24 49 wew.51.

 

Leon Kruczkowski na Zebraniu Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki w 1950 roku:

Jaki był wewnętrzny mechanizm tej dwoistości, tego rozbicia egzystencji ludzi, którzy tu popełnili bestialskie czyny, a na łonie swych rodzin okazywali się normalnymi, dobrymi, kochającymi i kochanymi ludźmi? (…) Pokazać tych ludzi „u siebie” i „między sobą”, spojrzeć na nich nie jak dotąd patrzyliśmy w literaturze „okupacyjnej”, ale jakby na tę ich „drugą stronę” – od wnętrza, od ich prywatnego, własnego życia. […] Taka jest geneza, takie założenie i punkt wyjścia mojej nowej sztuki.
To były „Niemcy”.

Marek Mierczyk na Facebooku w 2015 roku:

Mój dramat to brutalne „to be continued” Kruczkowskiego. Świat jest zupełnie innym miejscem. Nasi byli kaci są teraz sojusznikami. Nasi byli sojusznicy – niepewnymi sąsiadami ze Wschodu. Pojawił się też trzeci, a może i czwarty gracz… Świat się zmienił. Pytanie – jak bardzo? W XXI wieku pytanie o poczucie krzywdy i sensu nabiera zupełnie nowego wymiaru. Raz otwartych bram, nie sposób z powrotem zamknąć, a strachu nie da się tak łatwo oswoić.


To są „Niemcy 2.0”.

„Moje zdjęcia to próba ukazania Zabrza w perspektywie zmieniającego się nie tylko miasta, ale również systemów i wartości. Budynki potrafią wiele powiedzieć. Wystarczy się tylko przypatrzeć.” Paweł Janic Janicki – autor wystawy „„Zabrze na przedwojennej i współczesnej JEDNEJ FOTOGRAFII””​

 

 

Czy grudniowa aura będzie zachęcać do spacerów? Katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec zawsze są warte odwiedzenia, a teraz pojawia się jeszcze dodatkowy powód. „Szlakiem Gawlika” to oryginalna trasa turystyczna, na której znalazły się miejsca utrwalone na obrazach Ewalda Gawlika.

Projekt „Szlakiem Gawlika” połączył trzy obiekty na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: Giszowiec (Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” Filia nr 2), Nikiszowiec (Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta) oraz Galerię Szyb Wilson. Wiążą je historia, ludzie, magia miejsc, jak i to, że promują twórczość nieprofesjonalną. Wspólnym mianownikiem sieci jest Ewald Gawlik, jeden z członków słynnej Grupy Janowskiej, nazywany „śląskim van Goghiem”. Na swoich obrazach często utrwalał te dwa wyjątkowe katowickie osiedla górnicze i tak zrodził się pomysł, by prace wykorzystać jako swoisty przewodnik. Na specjalnie przygotowanych folderach należy połączyć obrazy Mistrza Ewalda z odpowiadającymi im miejscami w Giszowcu i Nikiszowcu. Warto przekonać się, czy świat uwieczniony na płótnach jeszcze istnieje, popatrzeć, co w przestrzeni miasta się zmieniło, a co jednak pozostało takie samo. Oczywiście za udział w zabawie przewidziane są upominki – aby je otrzymać należy zaopatrzyć się w ulotkę-mapkę w siedzibie jednego z organizatorów zabawy i wyruszyć w drogę.

Oficjalne otwarcie trasy „Szlakiem Gawlika” nastąpi w czwartek 10 grudnia o godz. 14.30. w Oddziale Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu (ul. Rymarska 4). Będzie można otrzymać ulotki ze szlakiem i udać się w podróż „Ewaldobusem”, który będzie kursował między Giszowcem a Nikiszowcem. Na zakończenie (godz. 16.00) organizatorzy zapraszają na koncert zespołu „Wiano”. Wstęp wolny.

Miło nam poinformować, iż do listy Członków Klastra dołączyła nowa firma - BA Event Bożena Augustyn.

Witamy serdecznie w imieniu wszystkich Klastrowiczów !

przypominamy Wam serdecznie o możliwości korzystania zarówno ze sprzętu wchodzącego w skład Laboratorium Klastra jak i korzystania z pełni umeblowanego i wyposażonego Biura Klastra. Sprzęt biurowy, który jest do Waszej dyspozycji to 2 laptopy, zestaw komputerowy i urządzenie wielofunkcyjne oraz pozostałe akcesoria np. flipcharty. DSC 0715Zachęcamy do korzystania z biura projektu po uprzedniej rezerwacji pod numerem telefonu 32 271 24 49 wew.14

 

DSC 0717

Pozdrawiamy,

Zespół Klastra

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

warsztaty z cyklu Fizyczne Fascynacje: „Podstawy elektroniki i programowania w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych”.

Termin 18.08.2018 r.

więcej szczegółów znajduje sie w zakładce "aktualności"

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego