Historia

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki powstało 5 sierpnia 2002 roku dzięki pasji grupy ludzi zbierających pamiątki dotyczące historii energetyki i elektryczności. Uruchomiło ono Muzeum Energetyki w rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku i zebrało do dzisiaj ponad 6 tys. eksponatów.

O Muzeum

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych  jest jednym z obiektów, który można zwiedzać na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Można w nim poznać niezwykłe kolekcje – m.in. np. liczników energetycznych, mierników, żarówek (z żarówką Edisona na czele), lamp rentgenowskich i największą w Europie kolekcję dzwonków elektrycznych (Wibrarium). W Muzeum można poznać cały proces powstawania prądu w urządzeniach energetycznych z demonstracjami na modelach oraz w czasie prezentacji. A najciekawsze wrażenia mogą wywołać pokazy w sali doświadczeń w tzw. ISKROWISKU przy udziale cewek Tesli. Można  uczestniczyć w edukacyjnym cyklu Fizyczne Fascynacje – pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, elektrotechniki, robotyki oraz zamówić lekcje z fizyki i chemii. Przy okazji wizyty w Muzeum Energetyki istnieje możliwość zwiedzenia jednej z najnowocześniejszych w kraju elektrowni, która powstała 1917 roku (obecnie zawieszone).

 

Kontakt

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki
ul. Wyzwolenia 30
43-170 Łaziska Górne
(na terenie Elektrowni Łaziska)
GPS: 50.13222 N 18.84070 E
Szczegóły: www.muzeumenergetyki.pl

Zapraszamy do zwiedzania indywidualnego i grupowego:
- we wtorki, czwartki w godz. od 9:00 do 13:00
- środy w godz. 11:00 do 19:00
-w każdy drugi weekend miesiąca: w sobotę i niedzielę od 9:00 do 13:00
-Inne terminy zwiedzania są możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu.
- istnieje możliwość ustalenia innych terminów.

We wszystkie święta muzeum jest nieczynne oprócz 6 stycznia – Święta Trzech Króli – Święto Światła.

Zwiedzanie z przewodnikiem wymaga wcześniejszego zgłoszenia mailowego na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. potwierdzenia przez Muzeum Energetyki.

telefony:
32 736 35 55 – telefon w godz. dyżurów
32 736 37 00 (zwiedzanie grupowe)  – telefon w godz. dyżurów
603 155 562

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego