Historia

Muzeum w Gliwicach powstało w 1905 r. jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesische Museum in Gleiwitz). Jest najstarszą placówką muzealną w okręgu przemysłowym i jedną z pierwszych na Górnym Śląsku. Wśród założycieli Muzeum znaleźli się między innymi znani badacze i popularyzatorzy historii Górnego Śląska, tacy jak ks. Johannes Chrząszcz oraz Benno Nietsche autor opublikowanej w 1887 r. pierwszej nowożytnej historii miasta "Geschichte der Stadt Gleiwitz" (Historia Miasta Gliwice). W 1934 r. gliwickie Muzeum zostało przekształcone w Górnośląskie Muzeum Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Od 1945 r. placówka funkcjonuje pod obecną nazwą i ma charakter muzeum wielodziałowego. Muzeum w Gliwicach z siedzibą w Willi Caro (od 1934 r.) w latach powojennych powiększało się o kolejne oddziały – Zamek Piastowski (1960 r.), Oddział Odlewnictwa Artystycznego (1991 - 2009 na terenie GZUT, od 2010 r. w Nowych Gliwicach ), Radiostację Gliwice (2005 r.). Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacja Gliwice znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Muzeum gromadzi zbiory w następujących działach: sztuki i rzemiosła artystycznego, fotografii artystycznej, historii, archeologii i etnografii.

O Muzeum

Muzeum w Gliwicach to nietuzinkowe wystawy, ważni artyści, bogata oferta edukacyjna, wykłady, koncerty, projekcje filmowe i publikacje. To miejsce spotkań i poszukiwań, na jakie pozwala bogactwo propozycji oferowanych odbiorcom.W 2010 r. udostępniona została w Muzeum Czytelnia Sztuki, przestrzeń przeznaczona na spotkania z najważniejszymi zjawiskami sztuki współczesnej. W 2012 r. Muzeum w Gliwicach otrzymało dwie z czterech przyznawanych przez Marszałka Województwa Śląskiego Nagród za Wydarzenie Muzealne Roku. Książką roku została "Historia miasta Gliwice" Benno Nietschego. Wydana w 2011 r. po raz pierwszy w języku polskim przez Muzeum w Gliwicach. W kategorii wystaw nagrodzono ekspozycję „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”. Wystawę oglądać można w Zamku Piastowskim do końca sierpnia 2013 r.

 

Kontakt

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
skrytka pocztowa 285

tel. 48 (32) 231 08 54
faks.48 (32) 332 47 42

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.muzeum.gliwice.pl

Nowi członkowie Klastra

 1. Firma Gotyk Jacek Głażewski
 2. BA Events Bożena Augustyn
 3. Wielka Flota Zjednoczonych sił
 4. Nails Company S.C.A.D.
 5. Restauracja “Pod Wawrzynem”
 6. Tyska Fundacja romocji Kultury I Turystyki Browar Obywatelski
 7. Teatr Nowy w Zabrzu
 8. Quest System
 9. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe TISSO
 10. CONSEDO Magdalena Kutak
 11. Agencja Niekreatywna Przemek Grygiel
 12. Towarzystwo Artystyczne T.Art
 13. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe UNITECH
 14. Stanusch Technologies S.A.

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego