Powstanie

Pomysł stworzenia Muzeum Geologicznego w Dąbrowie Górniczej pojawił się w 1912 r. W czasie II wojny światowej wiele eksponatów zostało wyrzuconych, a sam budynek zdewastowany. Po wojnie jednak muzeum przywrócono do życia i sukcesywnie rozwijano, dzięki czemu stał się jedną z najważniejszych tego typu placówek w kraju. Nowa nazwa - Muzeum Miejskie "Sztygarka" funkcjonuje od 19 listopada 1997 r.

 

O muzeum

Muzeum Miejskie "Sztygarka" dba o ochronę dziedzictwa kulturowego Dąbrowy Górniczej. Udostępnia zwiedzającym m.in. zbiory związane z etnografią, geologią i historią regionu. Prowadzi lekcje muzealne, wycieczki terenowe oraz spotkania z podróżnikami.

Kopalnia Ćwiczebna – Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej przedstawia technikę górniczą lat 60. i 70. XX wieku. Maszyny i urządzenia górnicze, dokumentujące rozwój techniki górnictwa węgla kamiennego, eksponowane są w podziemnych zabytkowych wyrobiskach Kopalni Ćwiczebnej. W październiku 2010 r. Kopalnia Ćwiczebna została wpisana na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego stając się jednym z 36 obiektów poindustrialnych opowiadających o rozwoju i historii przemysłu w regionie.

 

Kontakt

Muzeum Miejskie "Sztygarka"
ul. Legionów Polskich 69
41-300 Dąbrowa Górnicza

Informacja w sprawie wycieczek i biletów: (32) 726-41-85
Sekretariat: (32) 262-36-95 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www:www.muzeum-dabrowa.pl

Nowi członkowie Klastra

 1. Firma Gotyk Jacek Głażewski
 2. BA Events Bożena Augustyn
 3. Wielka Flota Zjednoczonych sił
 4. Nails Company S.C.A.D.
 5. Restauracja “Pod Wawrzynem”
 6. Tyska Fundacja romocji Kultury I Turystyki Browar Obywatelski
 7. Teatr Nowy w Zabrzu
 8. Quest System
 9. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe TISSO
 10. CONSEDO Magdalena Kutak
 11. Agencja Niekreatywna Przemek Grygiel
 12. Towarzystwo Artystyczne T.Art
 13. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe UNITECH
 14. Stanusch Technologies S.A.

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego