Powstanie

Pomysł stworzenia Muzeum Geologicznego w Dąbrowie Górniczej pojawił się w 1912 r. W czasie II wojny światowej wiele eksponatów zostało wyrzuconych, a sam budynek zdewastowany. Po wojnie jednak muzeum przywrócono do życia i sukcesywnie rozwijano, dzięki czemu stał się jedną z najważniejszych tego typu placówek w kraju. Nowa nazwa - Muzeum Miejskie "Sztygarka" funkcjonuje od 19 listopada 1997 r.

 

O muzeum

Muzeum Miejskie "Sztygarka" dba o ochronę dziedzictwa kulturowego Dąbrowy Górniczej. Udostępnia zwiedzającym m.in. zbiory związane z etnografią, geologią i historią regionu. Prowadzi lekcje muzealne, wycieczki terenowe oraz spotkania z podróżnikami.

Kopalnia Ćwiczebna – Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej przedstawia technikę górniczą lat 60. i 70. XX wieku. Maszyny i urządzenia górnicze, dokumentujące rozwój techniki górnictwa węgla kamiennego, eksponowane są w podziemnych zabytkowych wyrobiskach Kopalni Ćwiczebnej. W październiku 2010 r. Kopalnia Ćwiczebna została wpisana na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego stając się jednym z 36 obiektów poindustrialnych opowiadających o rozwoju i historii przemysłu w regionie.

 

Kontakt

Muzeum Miejskie "Sztygarka"
ul. Legionów Polskich 69
41-300 Dąbrowa Górnicza

Informacja w sprawie wycieczek i biletów: (32) 726-41-85
Sekretariat: (32) 262-36-95 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www:www.muzeum-dabrowa.pl

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego