Powstanie

Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 roku jako jedyna w kraju placówka muzealna działająca w sferze zachowania i dokumentowania dziedzictwa górnictwa węglowego (znajdując się wtedy w strukturze Ministerstwa Górnictwa). Od 1999 r. jest instytucją kultury samorządowego Województwa Śląskiego. Siedzibą instytucji jest zabytkowy gmach dawnego starostwa powiatowego.

 

O Muzeum

Muzeum przybliża polskie i śląskie tradycje górnicze: obok techniki również świat tradycji, wierzeń oraz codziennych zajęć dawnych gwarków. Chlubą Muzeum są niezwykle interesujące kolekcje lamp górniczych, mundurów i insygni, malarstwa nieprofesjonalnego, rzeźby w węglu, medali, kufli i instrumentów muzycznych, okazów geologicznych oraz unikatowy w skali europejskiej zbiór dawnych, XVIII i XIX-wiecznych rysunków technicznych i map. Muzeum posiada bogatą ofertę edukacyjną – szczególnie z zakresu edukacji regionalnej oraz organizuje szereg imprez popularyzujących dziedzictwo górnicze. Instytucja wydaje periodyk naukowy – „Górnik Polski”. Popularnością zwiedzających cieszą się nowoczesne ekspozycje z efektami multimedialnymi.

Skansen „Królowa Luiza znajduje się na terenie jednej z najstarszych (sięgającej początkami roku 1791) i największych kopalń węglowych na Śląsku. Obejmuje część naziemną z kompleksem zabudowy kopalnianej wokół dawnego szybu „Carnall” (w tym maszynownię z unikatową, czynną parową maszyną wyciągową z 1915 r.) oraz część podziemną wokół nieistniejącego już szybu "WILHELMINA". Muzeum oraz Skansen znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki.

 

kontakt

Muzeum Górnictwa Węglowego
ul. 3-go Maja 19
41-800 Zabrze

tel./fax 32 271-88-31
tel. 32 271-65-91

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www:www.muzeumgornictwa.pl

 

Nowi członkowie Klastra

 1. Firma Gotyk Jacek Głażewski
 2. BA Events Bożena Augustyn
 3. Wielka Flota Zjednoczonych sił
 4. Nails Company S.C.A.D.
 5. Restauracja “Pod Wawrzynem”
 6. Tyska Fundacja romocji Kultury I Turystyki Browar Obywatelski
 7. Teatr Nowy w Zabrzu
 8. Quest System
 9. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe TISSO
 10. CONSEDO Magdalena Kutak
 11. Agencja Niekreatywna Przemek Grygiel
 12. Towarzystwo Artystyczne T.Art
 13. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe UNITECH
 14. Stanusch Technologies S.A.

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego