Powstanie

Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 roku jako jedyna w kraju placówka muzealna działająca w sferze zachowania i dokumentowania dziedzictwa górnictwa węglowego (znajdując się wtedy w strukturze Ministerstwa Górnictwa). Od 1999 r. jest instytucją kultury samorządowego Województwa Śląskiego. Siedzibą instytucji jest zabytkowy gmach dawnego starostwa powiatowego.

 

O Muzeum

Muzeum przybliża polskie i śląskie tradycje górnicze: obok techniki również świat tradycji, wierzeń oraz codziennych zajęć dawnych gwarków. Chlubą Muzeum są niezwykle interesujące kolekcje lamp górniczych, mundurów i insygni, malarstwa nieprofesjonalnego, rzeźby w węglu, medali, kufli i instrumentów muzycznych, okazów geologicznych oraz unikatowy w skali europejskiej zbiór dawnych, XVIII i XIX-wiecznych rysunków technicznych i map. Muzeum posiada bogatą ofertę edukacyjną – szczególnie z zakresu edukacji regionalnej oraz organizuje szereg imprez popularyzujących dziedzictwo górnicze. Instytucja wydaje periodyk naukowy – „Górnik Polski”. Popularnością zwiedzających cieszą się nowoczesne ekspozycje z efektami multimedialnymi.

Skansen „Królowa Luiza znajduje się na terenie jednej z najstarszych (sięgającej początkami roku 1791) i największych kopalń węglowych na Śląsku. Obejmuje część naziemną z kompleksem zabudowy kopalnianej wokół dawnego szybu „Carnall” (w tym maszynownię z unikatową, czynną parową maszyną wyciągową z 1915 r.) oraz część podziemną wokół nieistniejącego już szybu "WILHELMINA". Muzeum oraz Skansen znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki.

 

kontakt

Muzeum Górnictwa Węglowego
ul. 3-go Maja 19
41-800 Zabrze

tel./fax 32 271-88-31
tel. 32 271-65-91

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www:www.muzeumgornictwa.pl

 

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego