Klaster Kultury i Turystyki Przemysłowej, który jest partnerem wydarzenia, serdecznie zaprasza 21 grudnia 2015 roku o godzinie 18.00 na spektakl "NIEMCY 2.0". Więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu: 32 271 24 49 wew.51.

 

Leon Kruczkowski na Zebraniu Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki w 1950 roku:

Jaki był wewnętrzny mechanizm tej dwoistości, tego rozbicia egzystencji ludzi, którzy tu popełnili bestialskie czyny, a na łonie swych rodzin okazywali się normalnymi, dobrymi, kochającymi i kochanymi ludźmi? (…) Pokazać tych ludzi „u siebie” i „między sobą”, spojrzeć na nich nie jak dotąd patrzyliśmy w literaturze „okupacyjnej”, ale jakby na tę ich „drugą stronę” – od wnętrza, od ich prywatnego, własnego życia. […] Taka jest geneza, takie założenie i punkt wyjścia mojej nowej sztuki.
To były „Niemcy”.

Marek Mierczyk na Facebooku w 2015 roku:

Mój dramat to brutalne „to be continued” Kruczkowskiego. Świat jest zupełnie innym miejscem. Nasi byli kaci są teraz sojusznikami. Nasi byli sojusznicy – niepewnymi sąsiadami ze Wschodu. Pojawił się też trzeci, a może i czwarty gracz… Świat się zmienił. Pytanie – jak bardzo? W XXI wieku pytanie o poczucie krzywdy i sensu nabiera zupełnie nowego wymiaru. Raz otwartych bram, nie sposób z powrotem zamknąć, a strachu nie da się tak łatwo oswoić.


To są „Niemcy 2.0”.

„Moje zdjęcia to próba ukazania Zabrza w perspektywie zmieniającego się nie tylko miasta, ale również systemów i wartości. Budynki potrafią wiele powiedzieć. Wystarczy się tylko przypatrzeć.” Paweł Janic Janicki – autor wystawy „„Zabrze na przedwojennej i współczesnej JEDNEJ FOTOGRAFII””​

 

 

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego