Historia

Początki Muzeum Miejskiego w Zabrzu sięgają 1935 roku, kiedy to utworzona została Städtische Heimatstube Hindenburg (Miejska Izba Regionalna. W 1936 roku już jako Städtische Heimatmuseum (Miejskie Muzeum Regionalne) instytucję przeniesiono do siedziby na parterze kamienicy przy obecnym placu Krakowskim 9.

Z działań wojennych w 1945 roku i okresu radzieckiej komendantury wojennej w Zabrzu muzeum, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i budynek wyszło ze znacznymi stratami. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych pierwsze wystawy udostępniono publiczności w lipcu 1946 roku. W 2006 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zabrzu wydał decyzję o zamknięciu dotychczasowej siedziby muzeum. Działalność skierowaną do odbiorcy (wystawy czasowe, lekcje i warsztaty muzealne, spotkania tematyczne, sprzedaż wydawnictw muzealnych etc.) wznowiona została pod koniec 2008 roku. Wtedy to muzeum otrzymało wyremontowaną przestrzeń mieszczącą się na parterze budynku przy ul. 3 Maja 6. W styczniu 2012 roku przestrzeń ta uległa powiększeniu o powierzchnię znajdującą się na pierwszym piętrze.

            

O muzeum

Obecnie muzeum jest miejską instytucją samorządową, w której funkcjonują trzy działy merytoryczne:  

 • Dział Historii,
 • Dział  Kultury,
 • Dział Plastyki, realizujący swoje kolekcjonerskie i badawcze zamierzenia w obrębie dwóch jednostek: Kolekcji Plastyki Nieprofesjonalnej i Kolekcji Sztuki.

Ponadto w muzeum funkcjonuje Dział Dokumentacji, Oświaty i  Promocji.                                  

Jego zadaniem jest dokumentacja i popularyzacja muzeum i jego zbiorów. Ważną formą pracy jest działalność oświatowa; oprowadzanie zwiedzających po ekspozycjach, organizacja  własnych lekcji i warsztatów muzealnych. Dział odpowiedzialny jest za kontakty muzeum z mediami oraz obsługę techniczną całej oferty programowej muzeum.

 

Kontakt

Muzeum Miejskie w Zabrzu
ul. 3 Maja 91, (administracja)
41-800 Zabrze, skrytka pocztowa 33

tel. (32) 271-56-89
tel. (32) 271-70-66
tel./fax (32) 271-56-80

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


www: www.muzeum-miejskie-zabrze.pl

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu „Café Silesia”
ul. 3 Maja 6
41-800 Zabrze

tel. (32) 777-05-01

Obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Nowi członkowie Klastra

 1. Firma Gotyk Jacek Głażewski
 2. BA Events Bożena Augustyn
 3. Wielka Flota Zjednoczonych sił
 4. Nails Company S.C.A.D.
 5. Restauracja “Pod Wawrzynem”
 6. Tyska Fundacja romocji Kultury I Turystyki Browar Obywatelski
 7. Teatr Nowy w Zabrzu
 8. Quest System
 9. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe TISSO
 10. CONSEDO Magdalena Kutak
 11. Agencja Niekreatywna Przemek Grygiel
 12. Towarzystwo Artystyczne T.Art
 13. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe UNITECH
 14. Stanusch Technologies S.A.

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego