Artykuły

Historia

Muzeum w Gliwicach powstało w 1905 r. jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesische Museum in Gleiwitz). Jest najstarszą placówką muzealną w okręgu przemysłowym i jedną z pierwszych na Górnym Śląsku. Wśród założycieli Muzeum znaleźli się między innymi znani badacze i popularyzatorzy historii Górnego Śląska, tacy jak ks. Johannes Chrząszcz oraz Benno Nietsche autor opublikowanej w 1887 r. pierwszej nowożytnej historii miasta "Geschichte der Stadt Gleiwitz" (Historia Miasta Gliwice). W 1934 r. gliwickie Muzeum zostało przekształcone w Górnośląskie Muzeum Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Od 1945 r. placówka funkcjonuje pod obecną nazwą i ma charakter muzeum wielodziałowego. Muzeum w Gliwicach z siedzibą w Willi Caro (od 1934 r.) w latach powojennych powiększało się o kolejne oddziały – Zamek Piastowski (1960 r.), Oddział Odlewnictwa Artystycznego (1991 - 2009 na terenie GZUT, od 2010 r. w Nowych Gliwicach ), Radiostację Gliwice (2005 r.). Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacja Gliwice znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Muzeum gromadzi zbiory w następujących działach: sztuki i rzemiosła artystycznego, fotografii artystycznej, historii, archeologii i etnografii.

O Muzeum

Muzeum w Gliwicach to nietuzinkowe wystawy, ważni artyści, bogata oferta edukacyjna, wykłady, koncerty, projekcje filmowe i publikacje. To miejsce spotkań i poszukiwań, na jakie pozwala bogactwo propozycji oferowanych odbiorcom.W 2010 r. udostępniona została w Muzeum Czytelnia Sztuki, przestrzeń przeznaczona na spotkania z najważniejszymi zjawiskami sztuki współczesnej. W 2012 r. Muzeum w Gliwicach otrzymało dwie z czterech przyznawanych przez Marszałka Województwa Śląskiego Nagród za Wydarzenie Muzealne Roku. Książką roku została "Historia miasta Gliwice" Benno Nietschego. Wydana w 2011 r. po raz pierwszy w języku polskim przez Muzeum w Gliwicach. W kategorii wystaw nagrodzono ekspozycję „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”. Wystawę oglądać można w Zamku Piastowskim do końca sierpnia 2013 r.

 

Kontakt

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
skrytka pocztowa 285

tel. 48 (32) 231 08 54
faks.48 (32) 332 47 42

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.muzeum.gliwice.pl