Artykuły

Historia

Pierwsze ujęcie wody w Zawadzie wybudowano w 1882 r., w kolejnych latach powstawały - ujęcie wody w Reptach Śląskich i ujęcie Rozalia. W 1930r. podjęto decyzję o budowie kolejnego ujęcia w Maczkach na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego (głównie dzielnice Sosnowca i Dąbrowy Górniczej). Z tak rozbudowaną siecią wodociągową w 1949r. utworzono Państwowe Zakłady Wodociągowe, które stale modernizowały infrastrukturę wodociągową. Ostatecznie w roku 1991 utworzono państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, które od 2006r. rozpoczęło swoją działalność w nowej formie prawnej jako spółka akcyjna – Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.

 

Działalność

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. jest największym przedsiębiorstwem w kraju zajmującym się głównie : ujmowaniem, uzdatnianiem, magazynowaniem, rozprowadzaniem i sprzedażą wody pitnej dla potrzeb mieszkańców województwa śląskiego oraz zlokalizowanego w regionie śląskim przemysłu. Przedsiębiorstwo świadczy rownież usługi w zakresie naprawy i legalizacji wodomierzy, przywracania własności sorpcyjnej węgli aktywnych, remontami pomp i silników zatapialnych, diagnostyki samochodowej, wykonywania analiz fizyko - chemiczno- bakteriologicznych wody, ratownictwa chemicznego. Spółka zajmuje się także świadczeniem usług w zakresie nadzoru wykonawczego i procesu inwestycyjnego na zasadach inżyniera kontraktu lub inwestora zastępczego. Wszystkich zainteresowanych rozwojem turystyki przemysłowej w regionie śląskim, zachęcamy do zwiedzenia zabytkowej Stacji Uzdatniania Wody „Zawada” w Karchowicach, która jest obiektem GPW S.A. należącym do Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzenie tej stacji pozwala na konfrontację przeszłości z teraźniejszym rozwojem infrastruktury i technologii branży wodociągowej. Więcej informacji o muzeum znajduje się na stronie: www.gpw-zawada.pl

 

Kontakt

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
ul. Wojewódzka 19
40-026 Katowice

tel. 32 603 88 61
fax 32 603 86 14

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.gpw.katowice.pl