Artykuły

Historia

Początki Muzeum Miejskiego w Zabrzu sięgają 1935 roku, kiedy to utworzona została Städtische Heimatstube Hindenburg (Miejska Izba Regionalna. W 1936 roku już jako Städtische Heimatmuseum (Miejskie Muzeum Regionalne) instytucję przeniesiono do siedziby na parterze kamienicy przy obecnym placu Krakowskim 9.

Z działań wojennych w 1945 roku i okresu radzieckiej komendantury wojennej w Zabrzu muzeum, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i budynek wyszło ze znacznymi stratami. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych pierwsze wystawy udostępniono publiczności w lipcu 1946 roku. W 2006 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zabrzu wydał decyzję o zamknięciu dotychczasowej siedziby muzeum. Działalność skierowaną do odbiorcy (wystawy czasowe, lekcje i warsztaty muzealne, spotkania tematyczne, sprzedaż wydawnictw muzealnych etc.) wznowiona została pod koniec 2008 roku. Wtedy to muzeum otrzymało wyremontowaną przestrzeń mieszczącą się na parterze budynku przy ul. 3 Maja 6. W styczniu 2012 roku przestrzeń ta uległa powiększeniu o powierzchnię znajdującą się na pierwszym piętrze.

            

O muzeum

Obecnie muzeum jest miejską instytucją samorządową, w której funkcjonują trzy działy merytoryczne:  

  • Dział Historii,
  • Dział  Kultury,
  • Dział Plastyki, realizujący swoje kolekcjonerskie i badawcze zamierzenia w obrębie dwóch jednostek: Kolekcji Plastyki Nieprofesjonalnej i Kolekcji Sztuki.

Ponadto w muzeum funkcjonuje Dział Dokumentacji, Oświaty i  Promocji.                                  

Jego zadaniem jest dokumentacja i popularyzacja muzeum i jego zbiorów. Ważną formą pracy jest działalność oświatowa; oprowadzanie zwiedzających po ekspozycjach, organizacja  własnych lekcji i warsztatów muzealnych. Dział odpowiedzialny jest za kontakty muzeum z mediami oraz obsługę techniczną całej oferty programowej muzeum.

 

Kontakt

Muzeum Miejskie w Zabrzu
ul. 3 Maja 91, (administracja)
41-800 Zabrze, skrytka pocztowa 33

tel. (32) 271-56-89
tel. (32) 271-70-66
tel./fax (32) 271-56-80

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


www: www.muzeum-miejskie-zabrze.pl

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu „Café Silesia”
ul. 3 Maja 6
41-800 Zabrze

tel. (32) 777-05-01

Obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych.