26 maja – 23 czerwca 2017
Bistro Szyb Maciej
Wystawa fotografii Moniki Pieniążek „Intymne spotkanie z kompozycją
Zapraszamy na wystawę fotografii Moniki Pieniążek, która urodziła się w Dębicy, a od 2006 roku pracuje i mieszka w Bawarii. Jest absolwentką kierunku edukacja plastyczna na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Jak sama mówi o swoich pracach: „Istotna jest dla mnie kompozycja. Dzięki niej mogę zwrócić uwagę widza na dokładnie taki wycinek rzeczywistości, jaki i mnie zafascynował. Innym elementem, który często kieruje moimi fotograficznymi poszukiwaniami jest światło. Zawsze go szukam, eksperymentuję robiąc zdjęcia pod słońce, przez zakurzoną lub zamarzniętą szybę podczas drogi samochodem, cały czas sprawdzając jakie jeszcze może mi dać efekty.”
Wernisaż wystawy 26 maja 2017 o godz. 18.00 w Bistro Szyb Maciej –wstęp wolny!

19-20 maja 2017
Kompleks Szyb Maciej
Noc Muzeów
To już dwudziesta Noc Muzeów! Wszystko zaczęło się w 1997 roku w Berlinie i z czasem rozprzestrzeniło na cały świat. W tym roku na odwiedzających Szyb Maciej po zmroku czeka prawdziwa uczta kulturalna przygotowana przez studentów oraz dyplomantów Akademii Sztuk Pięknych z Katowic pod okiem artysty rzeźbiarza Tomasza Koclęgi, którego rzeźby śnieżne wygrywają niemalże, co roku prestiżowy festiwal w Sapporo w Japonii. W programie także wejście na wieżę widokową (wyłącznie 19 maja), oprowadzanie przez przewodników w strojach górniczych, park małego technika, „Fizyka w kuchni” – pokazy dla dzieci oraz wystawa fotografii Karla Ludwiga Maxa Steckel’a. To będzie prawdziwa gratka dla mieszkańców Zabrza!

25 maja 2017, godz. 18.00
Poziom 9,60
HAUSbesuche - spotkania DOMowe: Recital z piosenkami Marleny Dietrich
Projekt "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" ma na celu przybliżanie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Gościem majowego spotkania jestMarlena Uziębło, wokalistka, absolwentka filologii germańskiej UW, założycielka Stowarzyszenia "ProDeutsch", którego głównym celem jest działalność publiczna na rzecz wymiany kulturalnej między Polską a Niemcami. Podczas recitalu wciela się w postaćMarleny Dietrich i zachwyca klasycznymi i jazzującymi aranżacjami szlagierów tej legendarnej gwiazdy srebrnego ekranu. Nie zabraknie "Falling in love again", "Lili Marleen", "Ich bin die fesche Lola", "Where have all the flowers gone" ani też zmysłowego "Johnny" w języku niemieckim, angielskim i polskim. Spotkanie moderowane będzie przez Krzysztofa Wieczorka i odbędzie się w wyjątkowych wnętrzach Szybu Maciej. Obiekt utrzymany jest w industrialnym klimacie, który tworzy połączenie stalowych, pokopalnianych konstrukcji, starej cegły oraz nowoczesnego designu. Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.Prosimy o potwierdzenie obecności (mailem, bądź telefonicznie) do dnia 22 maja 2017 – kontakt: Emilia Socha, mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 461 20 70

Zapraszamy na kolejny koncert w cyklu „Otwarta Scena 2.0″. Tym razem na scenie Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych wystąpi formacja Holly Blue.
Zespół Holly Blue to trio założone w 2011 r. przez Sonię Kopeć, jej brata Krystiana i Emila Blanta – muzyka i producenta znanego m.in. z grup Gutierez i The Marians. Muzyka zespołu, określana jako intelligent pop, może kojarzyć się z klimatami Roisin Murphy, Reginy Spector czy Emiliany Torrini. Pomimo inspiracji zachowuje jednak własny unikatowy klimat, charakteryzujący się subtelnym głosem Soni oraz oryginalnym brzmieniem i aranżacjami. Debiutancka płyta zespołu pt. „First Flight” ukazała się jesienią 2012 r. Po wydaniu płyty zespół grał wspólne koncerty m.in z Selah Sue (Holly Blue było oficjalnym supportem na polskiej trasie belgijskiej gwiazdy pop) oraz polskimi artystami – Myslovitz, Anią Dąbrowską, Fisz/Emade, Natalią Przybysz, Julią Marcell, Natalią Nykiel. W 2013 roku wystąpił na festiwalu SOPOT TOPtrendy i zagrał dużą trasę po Polsce oraz Wyspach Brytyjskich. Piosenki zespołu grane są regularnie w ogólnopolskich stacjach radiowych oraz znalazły się na składankach „Sealesia 1″ i „Sealesia 2″, „Mysłowice Dobrze Brzmiące” oraz „Cafe Night & Day: Chillout & Alternative Edition 2014″.
W 2016 zespół powraca z nową płytą „UpBeat” Jednym z producentów nowego albumu jest Eddie Stevens, znany ze współpracy z Moloko, Roisin Murphy czy Zero 7. Aktualnie zespół pracuje nad nowym materiałem i przygotowuje się do wydania albumu z remiksami.
https://www.youtube.com/watch?v=IeSI1p7FDFM

13 maja 2017 roku w godzinach 10:00 -14:00 w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych w ramach Fizycznych Fascynacji fizycy Sebastian i Daniel zmierzą się u nas w muzeum z tajemniczym światem eksperymentów pokazywanych w filmach w sieci. Próby trwają. Jesteśmy wszyscy ciekawi jak im się to uda ...

10:00-11:00 i 12:00-13:00 pokazy
10:00 - 14:00 otwarte muzeum wraz z oprowadzaniem z przewodnikiem (w cenie biletu).
Bilet 20 zł od osoby.

Zapisy na e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , 603 155 562.

Przedpłata: nr konta bankowego PTP Muzeum Energetyki: 55 1050 1399 1000 0090 3007 9652.

 

fascynacje

Zaproszenie na Dialog Możliwości

Serdecznie zapraszamy na kolejną już edycję Dialogu Możliwości, którego
jesteśmy współorganizatorami.
Wydarzenie odbędzie się 9 marca o godz. 18:00. w Laboratorium Klastra
Biznesów Kreatywnych przy ul. Hagera 41

Zachęcamy również do czynnego udziału w Dialogu poprzez opowiedzenie o
swoim pomyśle, idei w ramach prelekcji. Z chęcią udostępnimy możliwość
wzięcia udziału w projekcie.

Serdecznie zapraszamy !

Wirtualny doradca

Najnowsze wydarzenie

Muzeum Energetyki w Łaziskach zaprasza na cykl warsztatów i pokazów

Szczegóły wraz z terminami znajdują sie w "Aktualnościach"

 

Zapraszamy !

Szlak Zabytków techniki

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt Utworzenie Klastra Kultury i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Nazwa beneficjenta: Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. Wartość całkowita projektu: 1 275 418.53 zł. Kwota dofinansowania: 994 826.45 zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego